Jdi na obsah Jdi na menu
 


štábní strážmistr Čeněk Němec (František Švihlík)

zdroj: česká televize:
http://www.penize.czech-tv.cz/program/detail.php?idp=1035105542&day=975798000&time=17:25&ch=2&deid=1821


ObrazekFrantišek Švihlík patří do týmu seriálu Četnických humoresek hned ve třech nepostradatelných "rolích". Jako herec si zahrál štábního strážmistra Čeňka Němce, který coby technik zajišťuje všechny stopy i fotodokumentaci, a v druhé sérii jako obyčejný muž podlehne půvabům nové kuchařky Blaženky.


rozhovor:

Co pro Vás znamenala nabídka na roli štábního strážmistra technika a fotografa Čendu Němce?
S režisérem Moskalykem jsem pracoval už dříve na seriálu Dobrodružství kriminalistiky, kde jsem hrál ve dvou dílech a připravoval pro posledních deset dílů casting. Známe se už dlouho a u seriálu Četnické humoresky jsem spolu s Milošem Fedašem byl od počátku. Tonda Moskalyk mi nabídl roličku technika. Byla to příjemná a zábavná práce, sešla se tu hlavně dobrá parta. Znamenala pro mě také léta hezkého života v Brně.

Byl Vám něčím blízký?
Blízkým se mi stal v podstatě až v dalších dílech, kdy jsme s autory vymysleli, že bude mít ženskou (smích), se kterou naváže vztah. Tehdy mi začal být blízký, protože dostal jako postava novou, vnitřní a citovou polohu.

Co Vy sám byste o Čendovi řekl?
Protože jsem na seriálu pracoval nejen jako herec, ale i jako pomocný režisér a měl jsem na starosti celý casting, velice úzce jsem spolupracoval s autory. Hledali jsme určité typy. Usoudili jsme, že Čenda Němec je spíše starší, uvážlivý, rozumný a klidný člověk, který vnáší do pátračky jiný prvek než například Ivan Trojan.

Jak jste se cítil v uniformě?
K uniformám nemám milý a vstřícný vztah. Ale v téhle jsem se cítil dobře, hlavně když mi přátelé a dokonce i ženy říkali, že mi sluší. Zvýšilo mi to sebevědomí, projevila se samozřejmě i chlapská ješitnost.

Zažil jste při natáčení něco zajímavého?
Hned na začátku natáčení jsem pojal nápad. Každý den jsem po skončení natáčení usedl k počítači a zapsal jsem do něho všechny bezprostřední zážitky, veselé i trapné, které se během natáčení staly. Vznikl deník, který je pojatý jako reportáž toho, co se na place denně dělo. Srandy tady bylo dost.

Při práci na seriálu Četnické humoresky jste strávil téměř deset let. Nevzal Vám kus života?
Vzal i nevzal. Každý rok Vám kus života vezme. Záleží, jak ho prožijete, naplníte a co přinese. Mě ta léta přinesla krásné a vzácné okamžiky, nová přátelství s kolegy, poznání města Brna, které jsem nikdy příliš v srdci nenosil a teď se mi tady líbí. Poznal jsem tu skvělé lidi všech profesí.