Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nové Humoresky – Töpfer vyřeší deset vražd a znásilnění muže!

zdroj : Pikant - http://pikant.atlas.cz/televize/66286-nove-humoresky-t%C3%B6pfer-vyresi-deset-vrazd-a-znasilneni-muze.aspx
Foto: ČT - www.ceskatelevize.cz
Autor: Jana Truksová

Četnické humoresky, původně nenápadný seriál z dob první republiky byl při druhém uvedení zvolen za nejoblíbenější seriál roku a navíc trhal divácké rekordy. Není divu, že se točí další díly.

Četnické humoresky se točí od roku 1997. Tehdy za dnes již zesnulým režisérem Antonínem Moskalykem přišel policejní rada Michal Dlouhý s tím, že píše diplomku o prvorepublikových četnických stanicích: "Moc se mi líbil váš seriál Dobrodružství kriminalistiky, a tak mě napadlo, že by četníci mohli být taky tak atraktivní téma." A tak to začalo. Moskalyk nejdříve nabídl téma České televizi v Praze, když se dlouho nic nedělo, obrátil se na brněnské studio, které na nový seriál okamžitě zareagovalo. Proto je děj seriálu zasazen do Brna a okolí.

 

Filmaři začali objíždět oblastní divadla a hledat herce, kteří by ztvárnili větší i malé role. Díky tomu se staly Humoresky jakousi výkladní skříní brněnské divadelní scény, pro hlavní role byli ovšem dovezeni herci z Prahy – jak představitel vrchního strážmistra Arazíma Tomáš Töpfer tak i Ivan Trojan, který hraje jeho přítele, zástupce a nakonec i zetě Bedřicha Jarého. To představitelku hlavní ženské role – květinářku Ludmilu Aleny Antalové našli právě v Brně a pomohli jí tak prošlapat cestičku až na Novu k Pojišťovně štěstí.

Humoresky jsou v podstatě velkofilm…


Humoresky byl a je veliký projekt. Výroba jednoho dílu stojí kolem šesti milionů korun. Na prvních dvou sériích se podílelo na tři tisíce komparsistů, kostymérky musely ušít přes šest a půl tisíce kostýmů. K tomu připočtěte stovku historických automobilů, motocykly, koně, psy a tak dále. Jako domov četníkům posloužily bývalá kasárna v Brně. Třetí série ale asi bude jejich poslední, mají se totiž bourat. Za pět let, kdy se natáčely první dvě série, se točilo na třech stech místech. Režisér Moskalyk prozradil svůj recept, podle něhož Humoresky točil: "Snažili jsme se, aby příběhy byly reálné. Postavy prožívají to, co může prožít kdokoli. Zvolili jsme moderní způsob vyprávění - dynamický, žádné poflakování. Svoje udělal výběr herců. Oni totiž nehráli, skutečně byli těmi postavami. Lidé mi říkají, že se jim líbí, jak jsme se vypořádali se zločiny. Jsou to sice mordy, ale neteče tam krev, neobjevuje se zbytečné násilí. I o kriminálních případech se dá točit laskavě, s humorem."


Ani úmrtí režiséra práce nazastavilo


Když měla velký úspěch i druhá řada, začalo se okamžitě mluvit o třetím pokračování. Jenže v České televizi se začalo šetřit a tehdy nový ředitel Janeček zařadil na seznam škrtů i Četnické humoresky. Když se ČT dostala z krize, mohlo se začít s přípravou nových dílů. Režisér Moskalyk začal pracovat na třetí řadě a vloni v létě začal točit. Už v té době u něho naplno propukla rakovina, jíž v lednu letošního roku ve svých pětasedmdesáti letech podlehl.

 

Jeho dcera Pavlína Moskalyková Solo mu pomáhala při natáčení již v době, kdy mu zdravotní potíže nedovolily pracovat na plno. Po jeho smrti dostala celý projekt na starosti ona. "Prvních šest dílů jsem dodělávala pouze částečně, tatínek je z velké části natočil sám," upřesňuje Moskalyková. S otcem si nosili práci domů a společně řešili problémy. Někdy došlo i na hádky, když se neshodli třeba kvůli hereckému obsazení: "Život se utváří tím, že si člověk klade překážky. Právě jejich překonáváním se obohacujeme."

 

Pavlína Moskalyková žije dlouhá léta v Los Angeles ve Spojených státech, kde má rodinu. Tu musela kvůli Humoreskám na čas opustit a přestěhovat se do Čech. "Je hezké, když se člověk vrací domů, zvlášť když je jeho návrat smysluplný," tvrdí Moskalyková. Odchod jejího otce byl pro ní rána, ale právě práce jí pomohla překonat to nejhorší: "Dny na place jsou skvělé hlavně kvůli lidem, kteří se na natáčení podílejí. Štáb mi velmi pomohl v době, kdy rodina čelila velké osobní ztrátě."


O čem bude třetí řada?


Dlouho se řešilo, do které doby se třetí série zasadí. Tvůrci si velice dobře uvědomovali, že seriál funguje hlavě kvůli době, ve které se odehrává – v třicátých letech za první republiky, kterou máme zafixovanou jako dobu svobody, svébytnosti a rozkvětu. Rozhodně nechtěli do děje míchat předválečné problémy, které by idylku rozhodně narušily. Dokonce se uvažovalo, že se vrátí v čase a Humoresky se přesunou do dvacátých let. Nakonec bude děj kontinuálně pokračovat dál a nových třináct dílů se odehraje v letech 1937-1938 a skončí v době podpisu Mnichovské dohody. "Doba, která přišla potom, už byla jiná, a to už by byly úplně jiné příběhy, takže tímto rokem raději skončíme," řekl režisér Moskalyk.

 

V nových dílech budou četníci řešit deset vražd, sedm pokusů o vraždu a pět sebevražd. Bude se pátrat po pašerácích, nebude chybět ani fingovaná krádež kvůli pojistce. Mezi kurióznější případy určitě patří případ sňatkového podvodníka či znásilnění muže třemi venkovankami. Sejde se i skoro stejný herecký ansábl - Tomáš Töpfer, Ivan Trojan, Zdeněk Junák, Jan Apolenář, Alena Antalová, Zdena Herfortová a další. Z nových tváří se můžeme těšit na Miroslava Donutila, Viktora Preisse, Martina Zounara či Terezu Bebarovou. Nebude chybět ani Tatiana Vilhelmová, která hrála již v druhé řadě všetečnou novinářku Kamilu Klikovou. I v nových dílech se bude plést četníkům do pátrání, lézt Arazímovi na nervy a občas dopomůže ke zdárnému vyřešení případu.

 

Celý seriál by měl být dokončen ke konci letošního roku a na obrazovky by měl přijít již v březnu 2007. Produkční seriálu Darina Levová k tomu poznamenala: "Rádi bychom dodrželi termín, který jsme předem domluvili. Poslední řada seriálu by se mohla na televizních obrazovkách objevit již v březnu příštího roku."